Fair Pay-motie aangenomen: Kamer laat minister ‘wortel en stok’ onderzoeken

Mohammed Mohandis (Tweede Kamerlid GroenLinks-PvdA) tijdens de onthulling van het Maatschappelijk Noodpakket.

Tweede Kamerlid Mohammed Mohandis (GroenLinks-PvdA) tijdens de onthulling van het Maatschappelijk Noodpakket. Foto © Daan Jeurens.

Lees meer nieuws

De Tweede Kamer wil weten welke ‘wortel en stok’ de minister kan inzetten om opdrachtgevers in de culturele en creatieve sector te binden aan de Fair Pay-richtlijnen. Een motie van Mohammed Mohandis (GroenLinks-PvdA) en Willem Koops (NSC) werd op 23 september met 113 stemmen aangenomen; alleen de PVV stemde tegen. Eerder dit jaar werd een motie om Fair Pay te verplichten bij de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) nog verworpen door de Tweede Kamer.

De aangenomen motie vraagt de minister te onderzoeken welke prikkels effectief zijn, bijvoorbeeld door Fair Pay als voorwaarde te koppelen aan subsidies of publieke inkoop. Ook wordt in de motie een bindend convenant genoemd, waarin afspraken met grote opdrachtgevers worden vastgelegd én gehandhaafd. Het resultaat van het onderzoek wordt in de volgende kabinetsperiode verwacht.

Zzp’ers in de sector behoren nog altijd tot de laagstbetaalden van de Nederlandse arbeidsmarkt. Sinds 1 januari 2025 geldt voor instellingen in de Basisinfrastructuur (BIS) een verplichting om zzp’ers eerlijk te belonen, maar voor het merendeel van de keten niet. Dat wringt, zeker omdat vrijwel alle grote opdrachtgevers in de sector wél de Fair Practice Code zeggen te onderschrijven.

Hoewel het nog slechts om een onderzoek gaat, is deze aangenomen motie volgens De Creatieve Coalitie ‘een hoopvolle stap’. Het biedt een volgend kabinet de gelegenheid om scherpe keuzes te maken om van Fair Pay een universele norm te maken in de sector. “Wat nu nog ontbreekt zijn een wortel én een stok,” zegt Thomas Drissen, directeur van De Creatieve Coalitie. “Opdrachtgevers die eerlijk betalen, of daartoe over willen, moeten beloond worden. En wie dat niet doet, moet consequenties daarvan ondervinden. Dit moet vastgelegd worden in een bindend convenant dat ook gehandhaafd kan worden.”

Lees hier de aangenomen motie terug


Volgende
Volgende

Sfeerverslag: Academiedag 2025